Uquq qoruyıcılarnıñ aqları

Uquq qoruyıcılarnıñ aqları – bu İnsan aqları Evler ve İnsan aqları Evler Fondunıñ 2018 senesi proyekti.

“Uquq qoruyıcılarnıñ aqları” neşri uquq qoruyıcılarnı qorçalağan ve destel köstergen halqara standartlarınıñ añlayışını meydanğa ketirilmesini ve alıştırılmasını maqsat olaraq qoymaqta.

Halqara standartlarnıñ faal şekilde kerçekleşmesi içün, uquq qoruyıcılarnıñ kendi aqlarını bilmesi ve añlaması müimdir.

Bu, uquq qoruyıcılar içün qısqa, açıq ve adersli şekilde standartlarnı ifade etken ve olar kerçekleşken kontekstnı añlatqan, iş aletidir.

Proyekt çerçevesinde İnsan aqları Evler Fondu uquq qoruyıcılar içün alet ve resurslar azırladı. Uquq qoruyıcılar bukletni milliy seviyede standartlarnı tarqatılmasında, memurlarnen munasebette, olardan halqara seviyesinde alğan mesüliyetlerni kerçekleştirme talaplarında, uquq qoruyıcılar tarafından yapılğan iş müimligi aqqında devlet içinde munaqaşa kerçekleştirilmesinde qullanabile.

Aletler ve resurslar

Bu resurslar eñdirme, neşir etilme ve tarqatılma içün açıq, em de İnternette paylaşmaq serbest.

Risale: standartlar, talil ve kontekst.

Uquq qoruyıcılarğa ve olarnıñ işine bağlı olğan, BM ve Avropa Şurası tarafından qabul etilgen müim beyannameleriniñ mündericesine esaslanıp, «Uquq qoruyıcılarnıñ aqları» risalesi  16 standartqa bölüngen. Rezolütsiyalarda bildirilgen er standartnıñ asıl fikri qısqa şekilde ifadelenmekte.

«Uquq qoruyıcılarnıñ aqları» risalesini endirmek.

Plakat

«Uquq qoruyıcılarnıñ aqları» plakatı risalede ifadelengen 16 halqara standartnıñ propagandasını yapmaqta. Onıñ maqsadı – bu standartlarnıñ tañılmasını ilerletmek ve tarqatmaqtır.

«Uquq qoruyıcılarnıñ aqları» plakatını endirmek.

Varaqalar

«Uquq qoruyıcılarnıñ aqları» varaqaları – bu belli bir devlette ya da vaziyette standartlar aqqında añlayış seviyesiniñ ilerlemesine yardım etken eñ aktual olğan alettir. Olar A6 ölçüsünde basılmaq tavsiye etile, amma başqa ölçülerde de basılmaq mümkün. 5 eñ meşur olğan standartnen bağlı olğan varaqalarnı aşağıda endirmek mümkün, talabıñızğa köre ise, risalede ifadelengen er 16 standartnen bağlı varaqanen paylaşırmız.

Nen bağlı varaqanı endirmek.